از بوی بد سرویس بهداشتی خلاص شوید

از بوی بد سرویس بهداشتی خلاص شوید 09129224641

خانه داری: یکی از مواردی که در فضای داخلی خانه می تواند آزار دهنده باشد استشمام بوی نامطبوع فاضلاب است که نشان دهنده نشت گاز سمی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب به داخل منزل است. این بو می تواند دائمی باشد و یا فقط در زمانهای مختلف در آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و یا هرجای دیگر از ساختمان به مشام برسد و آلودگی محیطی ایجاد نماید. امروز  می خواهیم راه کارهایی را برای رفع بوی بد فاضلاب با شما در میان بگذاریم با ما همراه باشید.

روش اول: یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را در فاضلاب بریزید. یک دوم پیمانه سرکه سفید هم به آن بیافزایید. آن را در فاضلاب بریزید و درب آن را بپوشانید اجازه دهید یک شب تا صبح داخل فاضلاب بماند تاثیر آن را مشاهده خواهید کرد.

روش دوم:یک کیلو آهک را با ۱۰ لیتر آب مخلوط کرده بعد از چند ساعت آن را تکان داده و از صافی بگذرانید و صاف کرده آن را برای مدتی طولانی در چاه مورد نظر تخلیه نمایید.

 روش سوم:ترکیب نمک و جوش شیرین، محلول بسیار قوی و از بین‌برنده بوی بد فاضلاب است. یک لیوان نمک و یک لیوان جوش‌شیرین را به همراه یک کتری آب‌جوش به داخل چاه فاضلاب بریزید تا از بیرون زدن بوی نامطلوب آن جلوگیری کنید.

روش چهارم: برای رفع سریع بوهای نامطبوع مکان هایی مثل سرویس بهداشتی، هیچ چیز مانند چوب کبریت کارساز نیست. برای این کار کافی است یک یا چند کبریت را روشن و سپس خاموش کنید. گوگردی که از سوختن چوب کبریت آزاد می شود، بوهای ناخوشایند را جذب و خیلی سریع از بین می برد.

روش پنجم: یکی از ساده ترین روش ها برای ازبین بردن یا شاید به معنای دیگر خنثی کردن بوی ناخوشایند ایجادشده در محیط، استفاده از اسپری های خوشبوکننده هوا و بوگیرهایی است که به صورت کارخانه ای در انواع و اقسام مدل ها و عطرها تولید می شوند. حتی می توانید به سادگی آن ها را خودتان بسازید و فضای داخلی منزلتان را عطراگین کنید در ادامه چند نمونه از چند نمونه از بو گیرها و خوشبو کننده های دست ساز خانگی را به شما معرفی می کنیم.

روش های ساخت خوشبوکننده های خانگی:

  1. ۲ قاشق چای خوری جوش شیرین را در ۲ پیمانه آب حل کنید و داخل اسپری بریزید. این مایع را مرتب در فضای داخلی منزلتان اسپری کنید. به این ترتیب بوی بد موجود از بین می رود.
  2. یک راه سریع برای عطرآگین کردن محیط خانه، استفاده از گرماست. شما می توانید یک یا ۲قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه تان را روی حباب لامپ چراغ اتاق درحالی که خاموش است اسپری کنید. سپس چراغ را روشن کنید. گرمای چراغ بوی عطر را در محیط اتاق پراکنده می کند.
  3. مقدار کمی وانیل در کاسه حاوی آب بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا بجوشد. با جوشیدن وانیل، فضای شما عطرآگین می شود.
  4. راه ساده دیگر استفاده از عطر مرکبات است، به سادگی می توانید با سوزاندن پوست مرکبات مانند پوست پرتقال، لیموترش و نارنگی و… رایحه خوشی را در فضای خانه پراکنده کنید.

گردآوری شده در تحریریه چیدانه

رفع بوی بد فاضلاب توالت و دستشویی در تهران

وقتي فاضلاب وارد چاه مي‌شود، بعد از گذشت مدتي، ميکروارگانيسم‌هاي بي‌هوازي موجود در چاه شروع به تجزيه آن مي‌کنند و در نتيجه اين فرآيند، گازهايي مثل آمونياک، متان و هيدروژن سولفوره که به گازهاي سپتيک معروف هستند توليد مي‌شوند. اين گازها کم‌کم از چاه بالا مي‌آيند و بوهاي نامطلوبي مانند بوي تخم‌مرغ گنديده در فضاي توالت پخش مي‌کنند. حالا اگر مانعي در کف سنگ توالت قرار داده نشود، اين گازهاي نامطبوع به سادگي باعث بدبو شدن محيط مي‌شوند.

منظورتان از مانع، همين چاه‌بست‌هايي است که توي سوراخ سنگ توالت مي‌گذارند؟
نه؛ اين چاه‌بست‌ها کارايي چنداني در جلوگيري از انتشار بو ندارند.

براي جلوگيري از پخش بوي نامطلوب چاه، بله؛ اما به خاطر يک‌طرفه بودن دريچه، مي‌توان از آنها به منظور جلوگيري از ورود و خروج حشراتي مثل سوسک، مگس يا پشه استفاده کرد؛ مخصوصاً در فصل گرما که چاه توالت بهترين مکان براي زندگي و تکثير سوسک‏ها و ساير حشرات موذي است. از طرفي، اگر جسم سبکي از دست ما رها شود، با وجود چاه‏بست، ديگر به سرعت به درون چاه نمي‏افتد و باعث دردسرهاي بعدي نمي‏‌شود

خب، اگر منظورتان از مانع عبور بو، چاه‌بست نيست؛ پس چه چيزي مي‌تواند جلوي انتشار بوي نامطلوب چاه را بگيرد؟
شترگلو يا همان سيفون. البته خيلي‏ها به اشتباه به فلاش‌تانک دست‌شويي مي‌گويند سيفون. اما سيفون يا همان شترگلو، لوله‌اي خميده شبيه مد يا کلاهِ «آ» است که زير سنگ توالت کار گذاشته مي‌شود و هميشه هم مثل يک کاسه پر از آب است.
حالا اين شترگلو چگونه مي‌تواند جلوي بوي فاضلاب را بگيرد؟

ببينيد؛ گازهاي سپتيکي که توضيح دادم، بوي ناخوشايندي دارند و پس از توليد شدن در عمق چاه به سمت بالا حرکت مي‌کنند. وقتي اين گازها به آب درون شترگلو مي‌رسند، درون آن حل مي‌شوند و ديگر نمي‌توانند به سمت فضاي اتاقک توالت راه پيدا کنند. اگر سيفوني وجود نداشته باشد که اين گازها در آب آن حل شوند، مسلماً محيط دست‌شويي غير قابل تحمل مي‌شود.

با بوی بد چاه چه باید کرد

حالا نقش آن فلاش‌تانکي که گفتيد بعضي‎ها به اشتباه نام سيفون را روي آن گذاشته‌اند، چيست؟

وقتي حجم گازهاي حل‌شده در آب شترگلو بالا مي‌رود، آن آب هم به يک آب بدبو تبديل مي‌شود و مي‌تواند آزارمان بدهد. حالا اگر با هر بار استفاده از توالت، چند بار در طول روز فلاش‌تانک دست‌شويي کشيده و آب درون سيفون تازه شود، ديگر جاي نگراني براي وجود بوهاي نامناسب در فضاي دست‌شويي نيست.

آقاي دکتر! خيلي‌ها براي از بين بردن سوسک، حشرات يا حتي بوي بد چاه توالت، توي چاه، نفت مي‌ريزند. اين کار، درست است؟

نه، به هيچ عنوان! چون برخي باکتري‌هاي بي‌هوازي و هوازي توي چاه وجود دارند که وظيفه‌شان تجزيه مواد آلي مثل مدفوع است و اگر ما توي چاه نفت بريزيم، اين ميکروارگانيسم‌ها را از بين مي‌بريم و نتيجه اين مي‌شود که مواد آلي راه يافته به درون چاه تجزيه نمي‌شوند.

و اگر تجزيه نشوند، چه مي‌شود؟

معمولاً آبي که توي چاه مي‌رود، در خاک اطراف چاه جذب مي‌شود ولي جامدات تا به وسيله باکتري‌ها تجزيه نشوند، نمي‌پوسند و از بين نمي‌روند. حالا اگر مواد آلي براي مدتي وارد چاه شوند و نپوسند، ‌نتيجه‌اش اين مي‌شود که چشمه‌ها و منافذ چاه مي‌گيرد و چاه‌ها زودتر از آنچه که بايد، پر مي‌شوند و دردسرهاي پر شدن چاه و خالي کردن آن دنبال‌اش مي‌آيد. همچنين در مناطقي که فاضلاب از طريق لوله و شبکه جمع‌آوري يا همان سيستم اِگو به تصفيه‌خانه فاضلاب برده مي‏شود، ريختن نفت و ساير مواد‏ شيميايي‏‏ باعث از بين رفتن ميکروارگانيسم‌هاي تجزيه‌کننده فاضلاب و ايجاد اختلال در امر تصفيه فاضلاب مي‏شود.

حالا که بحث پر شدن چاه پيش آمد، بگذاريد اين سوال را بپرسم که به نظر شما

روش‌هاي فيزيکي و مکانيکي براي تخليه چاه مناسب‌ترند يا استفاده از مواد شيميايي؟

استفاده از مواد شيميايي براي باز کردن راه چاه‌هاي پرشده چندان کارساز نيست. ضمن اينکه بخار متصاعدشده از اين مواد مي‌تواند خطري جدي براي محيط زيست باشد. چاره يک چاه پرشده، فقط استفاده از پمپ‌هاي لجن‌کش است. گاهي هم اگر گرفتگي چاه به علت گير کردن يک جسم خارجي در مسير انتقال فاضلاب به چاه باشد، مي‌توان از روش فنر انداختن براي از بين بردن مانع، استفاده کرد.

خب، برويم سراغ چاه ظرف‌شويي و آشپزخانه. مي‌گويند سيل (Seal) کردن دريچه خروجي آب ظرف‌شويي و ماشين لباس‌شويي مي‌تواند سدي باشد در مقابل بوي نامطلوبي که گاهي در آشپزخانه مي‌پيچد. درست است؟

بله؛ اين کار يعني درزگيري يا آب‌بندي کردن دورتادور دريچه خروجي آب ظرف‌شويي يا ماشين لباس‌شويي. اگر شما بخواهيد بوي گازهاي متصاعدشده از فاضلاب ظرف‌شويي يا لباس‌شويي به فضاي دروني آشپزخانه‌تان نفوذ نکند يا اگر بخواهيد جلوي ورود سوسک‌ها را به داخل آشپزخانه بگيريد، بايد بين لوله خرطومي خروجي آب و دريچه چاه‌ را به وسيله چسبي مانند چسب آکواريوم يا خمير درزگير، کاملاً بپوشانيد تا علاوه بر جلوگيري از ورود بوي نامطلوب، جلوي ورود و خروج حشرات را هم از اين درزهاي دور از چشم بگيريد و از نشت آب پيشگيري کنيد.

اگر مسير چاه ظرف‌شويي‌گرفت، چه؟

خب، در لوله‌هايي مثل لوله ظرف‌شويي يا حمام که قطرشان کم است، مي‌توان از مواد اسيدي مايع يا جامد بازکننده راه لوله استفاده کرد. اين مواد مي‌توانند با حل کردن مو، چربي يا ساير مواد زايد در خود، گرفتگي لوله را از بين ببرند. البته وقتي شما اين مواد را توي لوله‌ها مي‌ريزيد، نبايد تا مدتي، آب را باز کنيد تا اجازه بدهيد که اين مواد، کارشان را به خوبي انجام دهند.

استفاده از اين قبيل مواد اسيدي آسيبي به لوله‌ها نمي‌رساند؟

چرا، مسلماً مي‌رساند. نه تنها ممکن است باعث خوردگي لوله‌هاي فلزي يا حتي پلاستيکي بشود، بلکه مي‌تواند براي محيط زيست هم تهديدي جدي باشد. به همين خاطر، پيشنهاد من به کارگيري راه‌هاي فيزيکي براي مبارزه با گرفتگي چاه است؛ را‌ه‏هايي مثل قرار دادن توري روي سوراخ چاه ظرف‌شويي و خالي کردن تفاله چاي و باقي‌مانده مواد غذايي در سبدهاي کوچک مخصوص زباله در ظرف‌شويي.

استفاده از ونتيلاتور هم مي‌تواند در تخفيف بوي نامطلوب چاه‌هاي خانه مؤثر باشد؟

البته! ونتيلاتور يا هواکش‌ مي‌تواند گازهايي را که در چاه توليد مي‌شوند و از آن بالا مي‌آيند و به محيط خارجي مي‌رسند، بمکد و از فضاي داخل به بيرون خارج کند و از اين طريق در جابه‌جايي هوا نقش مؤثري ايفا نمايد. البته هواکش‌ها قادرند از خطرات گازگرفتگي در محيط‌هاي بسته‌اي مثل دست‌شويي يا حمام نيز پيشگيري کنند.

مگر در حمام و دست‌شويي هم ممکن است گازگرفتگي اتفاق بيفتد؟

بله؛ خيلي‌ها براي تميز کردن سرويس‌هاي بهداشتي‌شان، مقدار زيادي مواد سفيدکننده استفاده مي‌کنند که بخار حاصله از اين مواد مي‌تواند به ريه‌هاي آنها آسيب جدي برساند و حتي به خفگي و مرگ‌شان منجر شود. به همين دليل است که توصيه مي‌شود هنگام نظافت با مواد شيميايي، از ماسک مخصوص استفاده شود، هواکش روشن باشد و در صورت امکان در و پنجره‌ها هم باز باشد.

نگاه دوم/ دکتر ليدا عطارد

وقتي از محلول‌هاي چاه‌بازکن استفاده مي‌کنيد…
• وقتي از محلول‌هاي چاه‌بازکن‌ يا هر ماده اسيدي ديگري استفاده مي‌کنيد، در اثر ساطع شدن گازي از اين مواد، ريه‌هاي شما تحريک مي‌شوند و آسيب مي‌‌بينند و حتي ممکن است به فيبروز ريه که يک بيماري برگشت‌ناپذير ريوي است، مبتلا شويد. براي جلوگيري از اين مشکل توصيه‌ مي‌شود:
• هنگام کار با اين مواد حتما پنجره را باز بگذاريد و هواکش را روشن کنيد.
• اين مواد را هرگز به‌صورت خالص مصرف نکنيد و قبل از استفاده، با آب رقيق‌شان کنيد.
• حتما هنگام مصرف اين مواد با ماسک‌هاي ضخيم و چندلايه دهان و بيني‌تان را بپوشانيد.
• هنگام کار، دستکش به دست داشته باشيد.
• درصورت استشمام زياد و پاشيدن اين مواد به صورت و چشم‌تان فورا به پزشک مراجعه کنيد.