طوقه چینی و کول گذاری

طوقه چینی و کول گذاری09129224641

بخش آجرچینی دهانه چاه را طوقه چاه میگویند این بخش كه تقریباً به شکل مخروط چیده میشود برای جمع كردن دهانه چاه است، روش عمل این چنین است كه در حدود یك الی دو متر پائین‌تر از سطح زمین در میله چاه پله‌ای ایجاد می‌کنند كه به آن جای طوقه یا پای طوقه میگویند. آنگاه آجر چینی را از این محل شروع میکنند و تا دهانه چاه ادامه میدهند به این شکل که هر رگ را کمی جلوتر از رگ قبلی قرار میدهند تا مخروط مد نظر ساخته شده و دهانه چاه جمع شود و تقریباً به یك سوراخ كوچك ختم شود. ملات طوقه‌چینی باید ملاتی باشد كه در مقابل آب مقاومت کند همانند ملات های ماسه‌آهك. طوقه‌چینی باید با دقت انجام شود، در غیر این صورت باعث خطرات جانبی خواهد شد. کول مربوط به چاه میله و انباری چاه از نظر شکل و ابعاد با یکدیگر متفاوتند که ابعاد آنها وابسته به نوع سفارش قابل تغییر می باشد . حفر چاه

کول گذاری

كول چاه و نكات مربوط به آن 

كول و كول گذاري در هنگام حفاري چاههاي آب و فاضلاب جهت جلوگيري از ريزش خاك به درون آن انجام مي شود.

در تاريخ به درستي مشخص نيست كه كول از كي به زندگي  انسانها راه يافته است كول در طول هزاران سال به اشكال مختلف و جنسهاي مختلف وجود داشته و در تاريخ هميشه تلويحا به ان اشاره شده است .مثلا در جايي به نوعي در كتاب خداوند الموت در قلعه حسن صباح وجود داشته و يا در زمان صفويه در جايي براي اب عمارتهاي ميدان امام خميني اصفهان به ان اشاراتي گرديده است .

شكل امروزي كول از جنس بتن به دو صورت گرد (بنام ميله ) و بيضي (بنام انباري) مورد مصرف خانگي و ابرساني دارد .

كول ميله يا گرد :

كول گرد به قطر هاي ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتي متر توليد مي گردد.كه قطر هر طرف بتني ان ۵ سانتي متر و ارتفاع ان ۲۵ سانتي متر است كه هر ۴ قالب برابر يك متر مي باشد.

كه بنا به قطر ميله چاه كنده شده توسط مقني مورد كاربرد دارد براي تقويت كول چه گرد و چه انباري از تسمه هاي فنري عدل بندي استفاده مي گردد .كه در صورت ترك بر داشتن كول در هنگام حمل و تخليه با خاصيت فنري كه تسمه از خود بروز مي دهد حالت هندسي كول تا زمان كارگزاري حفظ شود.

دوستان زيادي اظهار تمايل دارند كه از كول هايي استفاده كنند كه از ميلگرد در انها بجاي تسمه  استفاده شود ليكه به دليل انكه قيمت ميلگرد به روز و بسيار بالا مي باشد به دلايل اقتصادي مقرون به صرفه نيست ضمن انكه خمكاري ميلگرد و بستن دو سر ان نيز براي قرار دادن در قالب كول چالش زماني زيادي براي سازنده ايجاد مي نمايد پس در كل عمل توليد كول با ميلگرد به صرف و صلاح نيست.

كول ميله ۶۰سانتي در هر خاور ۲۵ متر و در نيسان ۱۰متر قابل بارگيري است .

كول ميله ۷۰سانتي در هر خاور۲۵ متر و نيسان۱۰متر قابل بارگيري است.